Burgerowe Mistrzostwa – recenzje food trucków cz. 3 z 4

Rafał jedzący burgera podczas 2. Burgerowych Mistrzostw

Dla wszystkich czekających na kolejne recenzje food trucków startujących w konkursie na najlepszego mobilnego burgera, dziś przedostatnia porcja ocen kolejnej piątki uczestników. Tym razem było naprawdę nieźle i cztery z pięciu opisywanych burgerowni naprawdę dały radę. Przeczytajcie gdzie dostaniecie burgery z prawdziwego zdarzenia.

Buła i Spóła

Buła i Spóła jest jednym z food trucków, które stanęły na podium burgerowych mistrzostw. Szczerze mówiąc, cały zespół Subiektywnego Rankingu Warszawskich Burgerowni do dziś zachodzi w głowę jak to się mogło stać. Burger zaserwowany przez ekipę z BiS był jednym z najsłabszych całego weekendu. W ramach konkursu próbowaliśmy Konkursowego burgera z foie gras i wiśniami. Bułka była tak twarda, ze ledwo dawała się ugryźć, mięso było jak kilka razy przytaczany przeze mnie, przegotowany kotlet babci, dodatki nie za bardzo pasowały do wołowiny, sos też jakoś niespecjalny. Jadłem tam pierwszy raz i naprawdę liczyłem na coś fajnego, niestety maksymalnie można dać Bule i Spóle 2, co daje im 34. miejsce.

Recenzje food trucków - Buła i Spóła - bus

Recenzje food trucków - Buła i Spóła - menu

Recenzje food trucków - Buła i Spóła - burger

Burger Truck

To była moja druga wizyta w Burger Truck i pomimo że podczas pierwszej miałem pewne uwagi do burgera, to dzięki charyzmatycznemu Krzyśkowi, z ogromną pasją podchodzącemu do food truckowego biznesu, zapamiętałem ją bardzo dobrze. Próbowaliśmy BBQ Cheese Bacon z bekonem, serem, warzywami i autorskim sosem BBQ. Bułka była fajna i chrupiąca, mięso GENIALNIE krwiste i MEGA smaczne – to zdecydowanie najsilniejszy punkt próbowanego ostatnio burgera. Do tego chrupiący bekon, super roztopiony ser (Krzysiek ma do tego celu specjalną miskę, kiedyś zrobię zdjęcie i Wam pokażę :)) i bardzo fajny sos BBQ. Ocena Burger Truck rośnie z 3,5 na mocne 4 dzięki czemu awansuje na 11. miejsce. Wrócę na pewno, umówiliśmy się z Krzyśkiem na burgera z nadziewanym mięsem, nie mogę się doczekać!

Recenzje food trucków - Burger Truck - bus

Recenzje food trucków - Burger Truck - menu

Recenzje food trucków - Burger Truck - burger

Papuvege

Moje największe odkrycie tego zlotu. Do czasu wizyty w Papuvege należałem do osób, dla których burger bez mięsa to nie burger. Tymczasem ekipa z Łodzi pokazała, że wege może być mega! Próbowaliśmy Klasycznej Marchwi, czyli burgera który zamiast mięsa miał kotleta z marchwi i kaszy jaglanej, a do tego warzywa, majonez i sos BBQ. Efekt był naprawdę WOW! Bułka chrupała i miała fajne duże ziarna, kotlet z marchwi był fajnie doprawiony i bardzo smaczny, w warzywach czuć było świeżość i soczystość, a sosy idealnie uzupełniały całość. Papuvege dostaje mocne 4 i gdyby było z Warszawy, trafiłoby na wysokie miejsce rankingu. Zapraszamy częściej!

Recenzje food trucków - Papuvege - bus

Recenzje food trucków - Papuvege - menu

Recenzje food trucków - Papuvege - burger

Dobra Buła

To było już trzecie spotkanie z Dobrą Bułą. Pierwsze miało miejsce kilka lat temu podczas któregoś ze zlotów food trucków i było OK, ale bez rewelacji. Drugi raz widzieliśmy się dosłownie kilka dni przed mistrzostwami i nie zdążyłem nawet opisać wizyty. Podczas trzeciej, konkursowej wizyty, spróbowaliśmy Avochorizo z chorizo, avocado, serem, warzywami i sosem musztardowym. Bułka była miękka i niedopieczona i niestety odstawała w dół od pozostałych elementów burgera. Mięso, po raz pierwszy w Dobrej Bule naprawdę MEGA krwiste i smaczne. Dodatki fajne, choć chorizo niestety bardzo słabo czuć w takiej mnogości smaków. Odkryciem tej wizyty był dla mnie sos musztardowy, przepyszny i super pasujący do pozostałych składników. Uważajcie na rekomendowany przez ekipę Dobrej Buły sos ajoli – jest smaczny, ale ledwo wyczuwalny i niestety nie ma wartości dodanej do tego burgera. Tym razem ocena 4 i awans z 20. na 13. miejsce – oby tak dalej!

Recenzje food trucków - Dobra Buła - bus

Recenzje food trucków - Dobra Buła - menu

Recenzje food trucków - Dobra Buła - burger

Jack’s Truck

Ale to była wizyta! Z Marcinem z Jack’s Truck poznaliśmy się telefonicznie kilka tygodni przed zlotem, ale nie miałem okazji wcześniej u nich zjeść. W ramach konkursu próbowaliśmy flagowego Jack’a z serem, bekonem, whiskey, konfiturą z cebuli, warzywami i oczywiście sosem BBQ. Bułka była smaczna, ale trochę za mało chrupała. Mięso fajnie doprawione, ale niestety trochę za bardzo wysmażone. Dodatki to najsilniejszy punkt burgera, konfitura z cebuli wymiatała, a sos BBQ miał fajny dymny posmak. Z kolegą stojącym za grillem jesteśmy umówieni na powtórkę w mniej zabiegany dzień i testowanie naprawdę krwistego mięsa. Pomimo niedociągnięć, Jack dostaje 4,5 i trafia do pierwszej dziesiątki na 6. miejsce. To zdecydowanie miejsce, do którego będę wracać, i dla burgerów, i dla super klimatu który tworzy ekipa tego food trucka. No i gratuluję podium burgerowych mistrzostw!

Recenzje food trucków - Jack's Truck - bus

Recenzje food trucków - Jack's Truck - menu

Recenzje food trucków - Jack's Truck - burger

Z jednym wyjątkiem, w opisanych food truckach było naprawdę dobrze, jeśli więc zastanawiacie się nad odwiedzeniem ich, polecam gorąco. A przy okazji pozdrówcie koniecznie ode mnie ekipy po drugiej stronie grilla :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *